21 grudnia 2024

Śladem historii przez Dolinę Dłubni (Jura Krakowsko-Częstochowska)

Czym kusi Jura Krakowsko-Częstochowska? Ten obszar znany jest doskonale z przyrodniczego bogactwa oraz licznych zabytków.

Dolina Dłubni – duma jury Krakowsko-Częstochowskiej

Malownicze dolinki, które znajdują się tak blisko Krakowa, nie bez powodu są tak chętnie odwiedzane przez wycieczki. Wystarczy zdecydować się na wędrówkę nimi, by odkryć ich niezwykłe bogactwo. Jedną z najbardziej fascynujących i atrakcyjnych dolinek w rejonie Krakowa jest Dolina Dłubni. Co warto o niej wiedzieć? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na wędrowców?

Dłubnia – rzeka niezwykła

Główną bohaterką jest tu rzeka Dłubnia, która na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej tworzy niezwykle malowniczą dolinę. Licząca sobie około 50 km długości rzeka ma swe źródła w rejonie Trzyciąża – jednej z ważniejszych miejscowości na terenie Wyżyny Olkuskiej. Dłubnia jest dopływem Wisły znanym i cenionym za swój niezwykły urok. Nic dziwnego, że jej malownicza dolina została objęta ochroną jako park krajobrazowy, a jej najbardziej malownicze odcinki stały się częstymi celami pieszych wypraw.

Między Glanowem a Imbramowicami oraz między Iwanowicami a Maszkowem można podziwiać najbardziej malownicze fragmenty tej doliny. Jest ona nie tylko wielkim rarytasem dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów. Szlaki turystyczne sprawiają, że można dotrzeć do wielu fascynujących miejscowości, na terenie których zachowały się cenne zabytki. Jakie miejscowości warto zatem uwzględnić w programie turystycznej wycieczki po tej części Jury?

Dolina Dłubni i jej historyczne bogactwo

W Dolinie Dłubni z wielką historią i piękną architektura można się zetknąć niemal na każdym kroku. Wspaniale prezentuje się drewniany kościół w Przesławicach, podobnym zabytkiem może się pochwalić również Ulina Mała oraz Iwanowocie Włoścańskie. Cennym zabytkiem jest również kościół w Więcławicach Starych, w którym można podziwiać przede wszystkim bezcenne sprzęty liturgiczne. W Wysocicach przyciąga z kolei romański kościół św. Mikołaja, który należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej na Jurze. Pałac w Ścieborzycach to kolejna architektoniczna perełka w tej części Wyżyny, która – mimo zniszczeń i kiepskiego stanu – z całą pewnością zasługuje na uwagę.

Wpisy opisujące historię interesujących miejsc, znajdziesz w serwisie ehistoria.pl.

Symbol Doliny Dłubni

Symbolem Doliny Dłubni stały się jednak Imbramowice, których perełką jest klasztor należący od początków XIII do Norbertanek. Ten barokowy kompleks z pewnością zasługuje na uwagę, a piękna okolica sprawia, że wycieczki do żyjących w izolacji sióstr zaglądają coraz chętniej.