Historia II wojny światowej to temat, który w Polsce jest szczególnie dobrze znany. Oprócz dokładnych dat i przebiegu wydarzeń możliwe jest jednak naoczne zobaczenie reliktów tamtych czasów w postaci bunkrów i schronów.
To one najlepiej oddają klimat wojny, z jakim przyszło się zmierzyć Polakom przeszło 80 lat temu. Gdzie takie bunkry można zwiedzić?
Wilczy Szaniec
Myśląc o bunkrach w Polsce jako pierwszy na myśl przychodzi Wilczy Szaniec. Jest to potężny bunkier znajdujący się na Mazurach. To właśnie tutaj swą tajną kwaterę ulokował Hitler. Było to miejsce, z którego wydawano dyspozycje a także miejsce, w którym Hitler spotykał się z sojusznikami jak Mussolini.
Bunkry powiatu wałbrzyskiego
Bunkry znajdujące się w powiecie wałbrzyskim owiane są niezwykłą tajemnica. Zalicza się do nich kompleks Włodarz, Olbrzym oraz podziemia zamku Książ. Niezwykłe jest to, ze po dziś dzień nie wiadomo jakie było pierwotne przeznaczenie tych obiektów. Być może była to kwatera nazistów, choć nie wyklucza się także roli magazynowej tego miejsca.
Bunkry Bluchera w Ustce
Bunkry Bluchera zlokalizowane są w bardzo niewielkiej odległości od centrum Ustki. Miejscami bunkier ten ma aż dwie kondygnacje i wiele pomieszczeń. Swoje siedziby miały tu oddziały odpowiedzialne za obronę, koordynację, kierownictwo i dowodzenia. Same bunkry powstały już w latach 30. ubiegłego wieku.
Co jeszcze warto wiedzieć o Bunkrach Bluchera w Ustce? – przeczytasz na ustkainfo.pl Warto zaznaczyć, że bunkry te zostały doskonale zaadaptowane do zwiedzania przez turystów. W podziemiach obiektu przygotowane są specjalne trasy, a historia przedstawiana jest z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych multimedialnych technik. Miejsce to oddaje doskonale klimat ówczesnych czasów grozy.
Nieopodal samego bunkru znajduje się także tor łuczniczy i strzelnica
W miejscu tym przeprowadzane są pokazy i rekonstrukcje historyczne. Cały obiekt pozwala na lepsze zaznajomienie się z historią w wyjątkowo interesujący sposób.
Powiązane tematy
Jakie polskie pałace i zamki warto zobaczyć?
Legiony Polskie – to powinieneś wiedzieć
Śladem historii przez Dolinę Dłubni (Jura Krakowsko-Częstochowska)