Dla miłośników architektury ludowej i cennych zabytków sztuki sakralnej, Szlak Architektury Drewnianej może stać się jedną z najciekawszych i najważniejszych tras turystycznych. W czasie wycieczki po małopolskiej części tego szlaku można trafić do jurajskiej wsi Paczółtowice. Czeka tu na gości cenny zabytek drewnianej architektury, kuszący zarówno swą sylwetką, jak i bogatym wystrojem wnętrza.
Co warto wiedzieć o tak ciekawym obiekcie, jakim jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach?
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to cenny zabytek, który powstał w początkach XVI stulecia. Jest to późnogotycka świątynia wzniesiona z drewna jodłowego, posiadająca jedną nawę oraz trójbocznie zamknięte prezbiterium. Dwuspadowy dach kryty gontem, portale z nadprożami z tzw. oślim grzbietem – oto elementy, które skutecznie przyciągają uwagę turystów zwiedzających ten kościół. Zabytek ten może się pochwalić również wspaniałym wyposażeniem, a w jego wnętrzu kryją się wspaniałe dzieła sztuki. Barokowe organy z początków XVIII wieku, fragmenty polichromii z XVII wieku, na których można ujrzeć sceny Męki Pańskiej oraz gotycki obraz Madonny Apokaliptycznej, czyli Matki Boskiej Paczółtowskiej – oto najważniejsze dzieła sztuki, które znajdują się w tym kościele. Warto tu również zwrócić uwagę na późnorenesansowy św. Mikołaja oraz na gotycko-renesansową chrzcielnicę, którą odlano z brązu w latach 30. XVI wieku.
Kościół w Paczółtowicach to cenny zabytek architektury sakralnej, któremu w czasie wycieczki Szlakiem Architektury Drewnianej z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jest to jeden z ciekawszych obiektów sakralnych, jakimi może się pochwalić Małopolska, a zwiedzenie jego wnętrza każdemu z nas może sprawić wiele radości.
Więcej o architekturze w Polsce i na świecie znajdziemy na: https://skyscrapers.pl/.
Powiązane tematy
Skarby Białowieży – Białowieski Park Narodowy
Po będzińskiej synagodze pozostało już tylko wspomnienie
Twierdza Przemyśl – fort Werner w Żurawnicy