Po Synagodze Starej w Tarnowie zachowało się wspomnienie, wiele archiwalnych zdjęć oraz bima, której dziś podczas wycieczki do tego miasta nie można pominąć. Znajduje się ona w niewielkiej odległości od rynku, przy ulicy Żydowskiej, i jest jedną z najcenniejszych pamiątek po społeczności żydowskiej, jaką może się pochwalić współczesny Tarnów. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego obiektu? Dlaczego tarnowska bima zalicza się do tak unikalnych pamiątek?
Bima, czyli mównica oraz miejsce czytania Tory, przypominać ma o najstarszej tarnowskiej synagodze, która stała swego czasu właśnie przy ulicy Żydowskiej. Znajduje się ona w miejscu wyjątkowo ważnych z punktu widzenia miejscowej społeczności żydowskiej. Wiadomo, że w miejscu zajmowanym dziś przez bimę, już w latach 80-tych XVI wieku istniała drewniana synagoga. Z czasem (najprawdopodobniej jeszcze w XVII wieku) została ona zastąpiona większym, murowanym obiektem, który przez wiele lat służył lokalnej gminie. Wprawdzie wielokrotnie niszczyły ją pożary, dość częste w XIX-wiecznym Tarnowie, jednak za każdym razem szkody udawało się usunąć. Tak było aż do początków II wojny światowej.
W listopadzie 1939 roku synagoga została spalona przez Niemców, a resztki jej murów – wysadzono w kolejnych miesiącach. Po wspaniałej synagodze, znanej z pięknego wystroju wnętrza, pozostała jedynie bima. Ma ona formę baldachimu wspierającego się na czterej kolumnach, a ślady pięknych dekoracji do dziś przyciągają uwagę przechodniów. Ta trwała ruina bez wątpienia stanowi jeden z najcenniejszych zabytków na terenie miasta oraz unikalną w skali kraju atrakcję.
Tarnów jest miastem wyjątkowym, a na jego terenie nie brak miejsc, które mogą nas oczarować swym pięknem. Nie brak tu również oryginalnych pamiątek, w gronie których wyróżnia się właśnie bima Synagogi Starej. Ten wyjątkowy obiekt nie bez powodu stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Tarnowie oraz ważny punkt w programie każdej wycieczki śladami małopolskich Żydów.
Wejdź także na lidzbarkinfo.pl i znajdź jeszcze więcej wspaniałych zabytków sakralnych.
Powiązane tematy
Jakie polskie pałace i zamki warto zobaczyć?
Śladem historii przez Dolinę Dłubni (Jura Krakowsko-Częstochowska)
Lista 6 wyjątkowych ciekawostek o Warszawie, o których mogłeś nie wiedzieć!