21 grudnia 2024

Śladami historii przez Pogórze Przemyskie

Pogórze Przemyskie to przede wszystkim kraina pełna przyrodniczych skarbów, urzekająca pięknymi widokami oraz bogatym światem fauny i flory. To również kraina, która może się pochwalić fascynującą historią oraz zabytkami, które w ciekawy sposób o niej przypominają. Gdzie warto się wybrać w trakcie historycznej wycieczki po tej części kraju?

Pogórze Przemyskie – raj dla historyków

Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Pogórza Przemyskiego pochodzą z epoki kamiennej, jednak o pierwszych grodach oraz o stałym osadnictwie, można tu mówić dopiero od XII stulecia. Burzliwym okresem w dziejach tej części kraju są wieku XV – XVII. W tym czasie okolice Przemyśla często są nękane przez ataki Turków oraz Tatarów. Od 1772 roku ziemie te wchodzą w skład zaboru austriackiego, jako część Galicji. To kolejny niespokojny okres w dziejach tych ziem, o czym świadczy m. in. budowa potężnej Twierdzy Przemyśl, która odegrała istotną rolę podczas I wojny światowej. Rok 1918 to z jednej strony koniec międzynarodowego starcia, z drugiej – początek konfliktu polsko-ukraińskiego.

Brak rozwiązań oraz narastające napięcie sprawiło, iż konflikt ten ponownie dało sobie znać pod koniec II wojny światowej. Na terenie Pogórza Przemyskiego miała ona wyjątkowo tragiczny przebieg. Okolice Przemyśla podzieliła linia Mołotowa, wyznaczająca granicę między ZSRR a Trzecią Rzeszą, do tego doszły walki z Ukraińcami oraz związane z tym konfliktem przesiedlenia ludności. Efekt? Do dziś w tej części kraju widoczne są opuszczone wsie, dzikie zady oraz otoczone polami cmentarze, o które od lat nie ma kto dbać. W tej scenerii z historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Jakie miejsca warto odwiedzić?

To warto zobaczyć – Kalwaria Pacławska

Zachwyt wzbudza Kalwaria Pacławska, znana z klasztoru franciszkańskiego oraz licznych kapliczek, tak chętnie odwiedzanych przez pielgrzymów przybywających tu z niemal całej Polski. Rybotycze kusza pięknym otoczeniem, Fredropol – drewnianą cerkwią. Arłamów to popularne miejsce wypoczynku, z kolei Bircza świetnie sprawdza się jako punkt wypadowy na tereny Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.

W gronie ciekawszych zabytków, z którymi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Pogórza Przemyskiego, znajduje się też zamek w Krasiczynie oraz obronna cerkiew w Posadzie Rybotyckiej. To cenny skarb, który – mimo wieloletnich zaniedbań – wciąż wzbudza zachwyt swą formą oraz fascynującą historią.

Więcej interesujących artykułów o historii Polski i świata znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl.