Zamek Królewski to jeden z tych obiektów, których w czasie wycieczki po Warszawie nie można pominąć. Odbudowany w 1984 roku, stał się jedną z najważniejszych atrakcji tego miasta, a jednocześnie – siedziba jednej z najważniejszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić Warszawa. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?
Wiadomo, że już w okresie średniowiecza w miejscu tym istniał zamek książęcy, który z czasem przybierał coraz większe rozmiary i coraz bardziej reprezentacyjne formy. Zniszczony w czasie II wojny światowej, po wojnie został odbudowany w takim stylu, jaki reprezentował w czasach króla Zygmunta III Wazy. Najbardziej charakterystycznymi elementami są tutaj: Wieża Zygmuntowska oraz Arkady Kubickiego, które można podziwiać od strony Wisły. Miłośników historii może tu oczarować również Sala Senatorska – wyjątkowo ważne miejsce, które w dziejach Polski zapisało się jako miejsce uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zamkowe wnętrza też mają się czym pochwalić. Zachwycają Sale Sejmowe oraz Pokoje Dworskie, wielkie wrażenie robi też Apartament Królewski. Warto odwiedzić również Gabinet Ignacego Mościckiego oraz wystawę, którą urządzono w mieszkaniu zajmowanym niegdyś przez samego Stefana Żeromskiego. W czasie zwiedzania zamku można też nacieszyć się widokiem dawnych panoram Warszawy, będących dziełami Bernarda Bellotta. Jego dzieła pomogły tym, którzy po zniszczeniach z czasów II wojny światowej odbudowywali na nowo stolicę, starając się przywrócić dawny wygląd najważniejszym obiektom wzniesionym na terenie tego niezwykłego miasta.
Stolica oferuje bardzo duże zróżnicowanie atrakcji, rozrywek i zabytków. Sprawdź więc, co warto zwiedzić w Warszawie.
Przed zamkiem warto zwrócić uwagę na inny, bardzo ważny dla Warszawy obiekt. Jest nim Kolumna Zygmunta III Wazy, którą w połowie XVII wieku odsłonięto z woli syna Zygmunta – króla Władysława IV. Był to pierwszy świecki pomnik w kraju, nic więc dziwnego, że jego pojawienie się na terenie Warszawy wywołało sporo kontrowersji.
Powiązane tematy
Szlak Architektury Drewnianej – Paczółtowice
Skarby Białowieży – Białowieski Park Narodowy
Po będzińskiej synagodze pozostało już tylko wspomnienie